Grįžti į straipsnių sąrašą

Ekonominė situacija Lietuvoje ir pasaulyje: ką atnešė 2024-ieji ir ko verslui tikėtis 2025-aisiais?

08.01.2025

Palydėjęs 2024-uosius metus, pasaulis atvertė švarų 2025-ųjų metų popieriaus lapą. Tačiau daugelis naujuosius metus pasitinka su nerimu, kurio pagrindas – pastaruosius metus kankinęs ekonominis sąstingis ir geopolitinė nežinomybė. Taigi, visiškai natūralu, jog tiek vartotojai, tiek prekybininkai aktyviai kelia klausimą – kas bus toliau? Žinoma, norint atsakyti į šį klausimą vertėtų pažvelgti ir tai, kas vyko 2024-aisiais Lietuvos, Europos bei viso pasaulio finansiniame sektoriuje.

2024-ųjų metų ekonomikos augimas Lietuvoje

Šiandien nuomonių apie 2024-ųjų metų ekonominę situaciją Lietuvoje yra pačių įvairiausių. Kol įvairios apklausos rodo gyventojų nepasitenkinimą aukštomis prekių ir paslaugų kainomis, ekonomistai teigia, jog gyventojai Lietuvoje dar niekada negyveno taip gerai. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog toks ekonomikos specialistų teiginys yra iš piršto laužtas, tačiau jį taip pat nesunku yra pagrįsti ir oficialiais bankų bei kitų finansinių institucijų pateiktais duomenimis bei pažvelgus į pastaruosius kelis dešimtmečius. Pavyzdžiui, Lietuvos Banko duomenys rodo, jog vien per pirmąjį 2024 metų ketvirtį Lietuvos gyventojų pajamos augo net apie 10,3 proc. Tiesa, toks vidutinio darbo užmokesčio didėjimas jau buvo mažesnis nei 2022 ar 2023-aisiais, tačiau ekspertai sutaria, jog tokie skaičiai vis dar yra laikomi aukštu rodikliu. Ypač dabar, kuomet infliacija yra visiškai išsikvėpusi.

Kartu su vidutiniu darbo užmokesčiu neišvengiamai augo ir namų ūkių vartojimas, skatinęs dar spartesnį šalies BVP augimą, kuris trečiajame metų ketvirtyje siekė 2,3 proc. Skaičiai skaičiais, tačiau ką tai reiškia vartotojams bei prekybininkams?

Prošvaistės ekonominėje padangėje bei paradoksai

Nepaisant aukštų kainų, 2024 itin sparčiai augęs vidutinis darbo užmokestis leido gyventojams įsigyti daugiau prekių ir paslaugų. Didesnės gyventojų pajamos taip pat kartu skatino ir vartojimo augimą. Verslui tai reiškė puikias naujienas – padidėjęs namų ūkių vartojimas sukūrė stipresnę vidaus rinkos paklausą, skatindamas pardavimų augimą daugelyje sektorių, ypač mažmeninėje prekyboje ir paslaugų sektoriuje. Šioje vietoje taip pat yra ir šiokių tokių paradoksalių situacijų, kurias paaiškinti ekspertams yra iš tiesų sudėtinga. Įprastai didesnės verslo pajamos žymi didesnes jų investicijas į gamybos plėtrą bei darbo vietų kūrimą. Nepaisant visų šių optimistines nuotaikas kuriančių ekonominių rodiklių, 2024-aisiais nedarbo lygis Lietuvoje vis dar išliko gana aukštas. Kodėl?

Priežasčių, lemiančių tokią situaciją gali būti pačių įvairiausių, tačiau vertinant šiomis dienomis vyraujančias tendencijas, tikėtina, jog šį paradoksą išprovokavo darbo rinkos neatitikimai, įmonių kaštų mažinimo strategijos ar net investicijos į naujas technologijas, galinčias pakeisti darbuotojus ir tam tikrus procesus įgyvendinti automatizuotai. Žinoma, darbo rinkos situacija Lietuvoje tikrai nėra tragiška – nors nedarbo lygis yra kiek padidėjęs tarp visų gyventojų socialinių sluoksnių. Trečiąjį 2024-ųjų metų ketvirtį jis siekė 6,8 proc. Tai yra 0,6 proc. daugiau nei tokiu pačiu laikotarpiu 2023-aisiais.

Ekonomikos apžvalga

Situacija Europoje bei pasaulyje

Žinoma, nepaisant šiek tiek išaugusio nedarbo lygio, Lietuvos ekonominiai rodikliai yra iš tiesų neblogi. Deja, tačiau kitos Europos Sąjungos valstybės tuo džiaugiasi kur kas mažiau. Šiuo metu Euro zonoje didžiąją dalį ekonomikos augimo dalį sudaro būtent paslaugų sektoriaus plėtra. Tuo tarpu gamybos sektoriui sekėsi kiek prasčiau. Beje, panašu, kad Europos Sąjunga yra išimtis, nes didžiųjų Azijos šalių bei JAV pramonės augo ryškiau. Dėl šios priežasties iš lėto atsigauna ir tarptautinė prekyba į šiuos regionus, o tai daugeliui verslininkų – puikios naujienos.

Nepaisant lėtesnio Europos šalių ekonomikos augimo, svarbu, jog jis išvis buvo įmanomas. Bendras visos Europos Sąjungos BVP augimas 2024 metais siekė vos 0,9 proc. Ekspertų teigimu, bene didžiausią įtaką vangiam ekonomikos augimui įtaką darė ne tik problemos gamyboje, bet ir vis dar neslopstanti geopolitinė įtampa.

Kokie bus 2025-ieji Lietuvoje?

Remdamiesi esamais duomenimis, specialistai prognozuoja, kad ateinantys metai Lietuvos ekonomikai bus dar geresni, o ekonomikos augimas – spartesnis. Panašu, jog 2025 metais pagrindine to priežastimi bus didesnė lietuviškų prekių paklausa užsienyje, gausesnė Europos Sąjungos parama įvairiems Lietuvos sektoriams bei, stabilesnė padėtis darbo rinkoje. Žinoma, tikėtina, kad darbo užmokesčio augimas ir toliau lėtės. Taip pat svarbu paminėti ir toliau centrinių bankų mažinamas palūkanas, suteikiančias galimybę verslui skolintis pigiau. Vis dėlto, žvelgiant į šiuos duomenis susidaro įspūdis, jog ir vėl yra kuriama ideali terpė infliacijos didėjimui. Kad infliacija augs – ekspertai neabejoja, tačiau šis augimas tikrai nebus toks dramatiškas, koks buvo 2022-aisiais. Greičiau tai primins „sveiką“, apie 2 proc. infliacijos lygį, būtiną efektyviam ekonomikos augimui. Beje, spartesniam infliacijos augimui kelią turėtų užkirsti bei žaliavų ir energetikos kainų kritimas. Išimtimi galima laikyti tik gamtines dujas, kurios pastaruoju metu yra laikomos geopolitinės situacijos įkaite. 

Lietuvos Respublikos finansų ministerija taip pat skelbia, kad artimiausiu metu Lietuvos ekonomiką labiausiai skatins augantis eksportas į užsienio rinkas, tačiau iššūkių, tikėtina, kels sudėtinga tarptautinė aplinka. Taigi, jeigu 2024 metai buvo laikomi lėtesnio ekonomikos atsigavimo metais, 2025-aisiais šis teigiamas pokytis turėtų būti kur kas ryškesnis. Kaip jau buvo minėta anksčiau, kartu su ekonomika didės namų ūkių perkamoji galia, o su ja taip pat ir verslo pajamos.

Puikios ekspertų prognozės

Taigi, nors 2024-aisiais Lietuvos ekonomikos augimas buvo vangus, ekspertų vertinimas, jog lietuviai dar niekada negyveno taip gerai – nėra iš piršto laužtas. Neseniai įvykęs ekonominis nuosmukis labiau yra laikini sunkumai, su kuriais susiduria Lietuvos, Europos ir viso pasaulio ekonomikos. Tuo tarpu vertinant ilgalaikę perspektyvą, per beveik 35 nepriklausomybės metus, Lietuva tapo kasmet savo ekonomiką sėkmingai auginančia ir klestinčia valstybe, sukūrusią ne tik puikias eksporto galimybes, bet ir nepamirštančia vidaus vartojimo svarbos.

Ne veltui ekspertai teigia, jog ateityje Lietuva turėtų tapti dar patrauklesne šalimi užsienio investuotojams. Beje, naujiems vietiniams verslams sąlygos mūsų šalyje taip pat yra puikios. Tad esamiems ir būsimiems verslo atstovams linkime daugiau optimizmo bei, žinoma, pačios didžiausios sėkmės 2025-aisiais!

Registruokitės dabar! Rinkite mokėjimus per el. bankininkystę ir mokėjimo korteles