Grįžti į straipsnių sąrašą

Mokėjimo inicijavimo paslauga – kas tai?

13.02.2020

MakeCommerce.lt yra mokėjimų surinkimo platforma, padedanti Jūsų elektroninėje parduotuvėje rinkti mokėjimus iš klientų per elektroninę bankininkystę bei mokėjimo korteles. Su elektroninės prekybos savininkais dalinamės savo sukauptomis žiniomis šiame ir kituose mūsų tinklaraščio straipsniuose.

Lietuvoje po truputi kelią skinasi mokėjimo inicijavimo paslauga. Kas tai per paslauga? Kaip ji veikia? Kokie jos pranašumai ir trūkumai su jau įprasta tapusia „Bank link“ mokėjimo paslauga?
2018 m. vasaros pabaigoje įsigaliojo nauja Mokėjimų įstatymo redakcija, kuria buvo reglamentuotas naujų mokėjimo paslaugų – mokėjimo inicijavimo ir sąskaitos informacijos – teikimas Lietuvoje. Mokėjimo įstatymu ir kitais susijusiais įstatymais Lietuvos teisėje įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2015/2366 dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje nuostatos.

Taigi, kas ta mokėjimo inicijavimo paslauga?

Tai toks mokėjimo būdas, kai mokėtojas, norėdamas sumokėti internetu, mokėjimų apdorojimo tarpininkui suteikia leidimą prisijungti prie savo banko sąskaitos per internetinę bankininkystę, kad tarpininkas mokėtojo vardu suformuotų ir atliktu pavedimą.
Ir bank -link, ir mokėjimo inicijavimo paslauga skirta tam pačiam tikslui, tai yra atsiskaityti už paslaugą internetu ar sumokėti už perkama prekę. Teikdami „Bank link“ paslaugą bankai suformuoja mokėjimo ruošinį, kurį belieka mokėtojui patvirtinti, o mokėjimo inicijavimo paslaugos atveju tuo pasirūpina tarpininkas. Abiem atvejais mokėtojas patvirtina operaciją kodų generatoriumi ar SmartId programėle.

Ar mokėti šiuo būdu saugu?

Prisijungti prie banko sąskaitos ir atlikti mokėjimą mokėtojo vardu gali tik licenciją turintys mokėjimo paslaugų teikėjai. Mokėjimų įstatymas draudžia prieigą prie kitų asmens duomenų, nebūtinų paslaugoms teikti. Be to, bankas visada žinos, kas ir kada jungėsi prie mokėtojo internetinės bankininkystės, nes licencijuotas tarpininkas bankui nurodys savo tapatybę. Licencijuotas tarpininkas gali tik prisijungti prie internetinės bankininkystės, suformuoti mokėjimo pavedimą ir, sulaukęs patvirtinimo apie sėkmingą operaciją, atsijungti.

Ar turėčiau savo elektroninėje parduotuvėje naudoti šį mokėjimų surinkimo būda?

Reikėtu turėti omenyje, kad tai yra naujas mokėjimo būdas, ir daliai klientų mokėti šiuo būdu gali būti nepriimtina ir atrodyti nesaugu. Taip pat galima prisiminti ir 2019 metų įvykį su viena Lietuviška kompanija, kurį teikė mokėjimo inicijavimo paslaugą, saugojo klientų bankų sąskaitų duomenis savo sistemose daugiau kaip 200 dienų, nors privalėjo saugoti tik tiek kiek būtina atlikti mokėjimą, na ir galu gale dar dalį asmens duomenų nutekino. Tokie įvykiai tik dar labiau skatina klientus vengti atlikti mokėjimus elektroninėse parduotuvėse, kuriose mokėjimams apdoroti naudojama mokėjimo inicijavimo paslauga.
Šiuo metu mokėjimo inicijavimo paslauga, nors ir šiek tiek pigesnė nei „Bank link“, tačiau ji kol kas labiau tinkama tik siaurai sričiai verslų, renkančių mokėjimus internetus. Kaip pavyzdžiui mokesčiai už elektrą, baudos sumokėjimas už neleistiną automobilio parkavimą, na galbūt dar bilieto nusipirkimas į koncertą, jeigu tą bilietą platina tik viena platforma – tai yra tik tokie verslai kur klientas privalo kažkaip sumokėti, ir jokio kito mokėjimo būdo nėra – arba mokėti pasikliaunant mokėjimo inicijavimo paslauga, arba pėdinti į banko skyrių ar paštą, ir mokėti grynais pinigais.

Makecommerce.lt siūlo ir  mokėjimo inicijavimo paslaugą, ir elektroninėms parduotuvėms jau tapusią įprastą, „Bank link“ mokėjimo būdų paslaugą.
Daugiau informacijos apie „Bank link“ mokėjimo būdą pateikiame šiame straipsnyje.

Sekite mus socialiniame tinkle Facebook, ir apie naujus straipsnius sužinokite pirmieji.

Registruokitės dabar! Rinkite mokėjimus per el. bankininkystę